تسمه چیست؟

تسمه یک حلقه از ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود. تسمه‌ها به دور پولی‌ها پیچیده حلقه می‌زنند. در یک سامانهٔ دارای دو پولی ممکن است هر دو پولی در یک جهت به گردش درآیند یا تسمه به صورت ضربدری باشد تا جهتشان مخالف گردد. به عنوان یک عامل حرکت، تسمه نقاله یکی از کاربردهای تسمه است که در آن از تسمه برای حمل بار بین دو نقطه استفاده می‌شود.

تسمه‌ها را معمولاً با یکاهای میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌کنند که در تسمه‌های میلی‌متری قطر خارجی و در تسمه‌های اینچی قطر داخلی ملاک اندازه‌گیری است.

 انواع تسمه

تسمه تخت  flat belts 

تسمه گردround belt s

تسمه ذوزنقه ایv-belts

تسمه چند شیار multi-groove belt s

تسمه آجدار ribbed belt

تسمه تایمینگ timing belts

تسمه هایVشکل چندخطی ساده

تسمه هایVشکل چندخطی دنده ای

تسمه های دورمتغیرصنعتی و کشاورزی

تسمه های شیاری

از تسمه برای انتقال قدرت بین دو محور که دارای فاصله ی زیادی با هم هستند استفاده می شود به طور از تسمه برای کاهش دادن سرعت استفاده می شود که در این صورت قادر به بیان کوچکتر بودن تسمه محرک نسبت به تسمه متحرک هستیم.

 

زمانی که لغزش اتفاق نیفتد نسبت سرعت در چرخ ها برابر نسبت قطر می باشد.به همین خاطر لغزش وخزش که وجود دارد نمیتوانیم نسبت دقیق را بیان کنیم.             لغزش:Slip     خزش:Creep

 

تسمه انواع مختلفی دارد که چند مورد از آن ها در قسمت پایین بیان شده است

 

تسمه تخت:

 

این مدل تسمه ها دارای عرض زیادی می باشند که در این صورت قدرت بیشتری را منتقل می کنند و همچنین در فواصل طولانی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تسمه ذوزنقه:

 

از تسمه های انتقال زمانی که قدرت زیاد باشد استفاده می شود.

 

تسمه ی چند ذوزنقه ای:

 

از این نوع تسمه ها هم زمانی که قدرت خیلی زیاد است استفاده می شود.

 

تسمه گرد:

 

از این نوع تسمه ها برای انتقال قدرت کم استفاده می شود.

 

مزایای تسمه:

 

تسمه ها دارای مزایای هستند که از جمله این مزایا میتوان هزینه کم آن را نسبت به وسایل دیگر مطرح کرد.

 

از جهت ایجاد صدا هم بهینه است در واقع سروصدای کمی تولید می کند.

 

تا حدود زیادی ارتشعات را مستهلک می نماید

 

نیاز به 100% موازی بودن محورها را در مقایسه با چرخ دنده ها نداریم.

 

زمان تعویض تسمه:

 

تسمه باید در زمان های مشخصی تعویض و به روز شود زیرا پاره شدن تسمه تایم دارای عواقبی سنگین است.

 

به طور کلی خودروسازها زمان تعویض تسمه را با بهترین شرایط تا 120  کیلومتر اعلام کرده اند اما ممکن است این زمان با شرایط استفاده تغییر می کند به عنوان مثال اگر رفت و آمد در ترافیک زیاد باشد یا ناهمواری مسیر می واند دلایلی باشد برای تعویض زودتر تسمه تایم.

 

اگر تسمه تایم ب موقع تعویض نشود باعث ایجاد هزینه های زیادی برای خودرو می شود در نتیجه می توان گفت پیشگیری بهتر از درمان است.پیشنهاد می شود در مسیرهای سربالایی از دنده سنگین استفاده شود به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به موتو و تسمه.

 

همچنین پیشنهاد می شود اگر خودروی شما احتیاج به تعویض تسمه تایم داشت آن را نزد افراد متخصص که توانایی و دانش لازم برای این کار را دارند مراجعه کنید.

 

به همین منظور توصیه می شود تعویض تسمه تایم را جدی بگیرید و به موقع انجام دهید همچنین زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف متفاوت است که باید به آن توجه کرد.

 

Iran Mazafati Date 

 

 

 

 

 

 

 

 

تسمه صنعتی

: