انواع تسمه نقاله

 تسمه نقاله

تسمه نقاله ها بر حسب نیاز و کاربرد انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

-تسمه نقاله لاستیکی مقاوم سایش

روکش این گونه تسمه نقاله ها  از جنس لاستیک مقاوم  در مقابل سایش طراحی گردیده و استفاده از این تسمه نقاله ها

برای انتقال مواد و کالا و دیگر اشیا در سایش بالا می باشد.

-تسمه نقاله لاستیکی مقاوم به حرارت

روکش و زیره این تسمه نقاله ها صاف و هموار بوده و استفاده از این تسمه نقاله ها مقاوم در برابر حرارت تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد می باشد.

-تسمه نقاله لاستیکی مقاوم به روغن

این تسمه نقاله ها مقاوم در برابر روغن ها می باشد برای حمل و نقل بارهای آغشته به روغن مورد استفاده قرار گیرد.

-تسمه نقاله آجدار ۷ شکل

این تسمه نقاله دارای آج با ارتفاع و عرض یک سانتیمتر و فواصل ۱۰ سانتیمتر تکرار شده  و زاویه آن ۱۱۰ درجه می باشد.

-تسمه نقاله سیمی استیل کورد

برای رفع مشکل در کاربردهای سنگین که نیاز به استحکام های بالا در انواع تسمه نقاله ها می باشد از تقویت کننده های فلزی به جای الیاف پلیمری در چرخه فعالیت و تولید بهره گیری بعمل می اید که تسمه نقاله  استیل نامیده می شود.

-تسمه نقاله های لاستیکی برای مصارف عام

این تسمه نقاله ها با کاربرد عمومی جهت حمل و نقل و جابجایی از قبیل آرد،سیمان،گچ و غیره می باشد

از نوار نقاله ها برای حمل و نقل انواع مختلف مواد به صورت فله ای و یا بارهای واحد، در مسیرهای افقی و یا شیب دار استفاده میشود. نوار نقاله در خط تولید کارخانه ها، مواد را بین دستگاههای مختلف جابجا می کند.

در واقع از نوار نقاله ها جهت مکانیزه کردن عملیات انتقال مواد در کارخانجات ریخته گری برای توزیع شن و ماسه و سایر مواد استفاده میشود. نوار نقاله ها برای حمل و نقل و انتقال زغال سنگ، سنگ معدن و سایر مواد معدنی در صنایع معدنی، نیروگاهها و کارخانجات فرآیندهای متالوژی استفاده میشود. برای جابجایی مواد غذایی و مواد ساختمانی هم اغلب از نوار نقاله ها استفاده میشود.

نوار نقاله یک دستگاه مکانیکی تشکیل شده از دو یا چند قرقره همراه با یک کمربند است که این کمربند یا همان نوار مداوم در حال حرکت است. قرقره ای که مسؤول به حرکت درآوردن نوار است را قرقره محرک و قرقره دیگر را قرقره بیکار یا گیجی می نامند.

نوار نقاله ها به دو دسته اصلی یعنی، فابریک و سیمی تقسیم میشوند. ویژگی های برونی آنها یکسان به نظر میرسد، اما ساختار داخلی آنها متفاوت است. نوع فابریک آن از یک لایه داخلی تشکیل شده که استحکام کششی و فرم نوار نقاله را تامین می کند. این لایه داخلی از جنس توری کتان یا پلاستیکی ساخته شده است. از سوی دیگر، نوع سیمی آن از تعدادی کابل فولادی ساخته شده که درون نوار نقاله تعبیه شده اند و توسط لاستیک از هم جدا میشوند. مثلا در پله برقی ها از این نوع نوار نقاله استفاده میشود. انواع مختلفی از نوار نقاله برای استفاده در کاربردهای مختلف وجود دارند.

نوار نقاله ها نوار های معلقی هستند که حلقه ای از مواد، توسط آنها و بر روی آنها مرتبا می چرخند. نوار نقاله ها در ساختارهای حمل ونقل مواد در صنایع غذایی، تولیدی و صنایع سنگین استفاده می شود.

تنها مواد با درجه کیفیت بالا را مینوان در ساخت نوارها به کار برد. به طوریکه نوار نقاله بتواند وزن کالاهای قابل حمل را تحمل کند. نوار نقاله باید از درجه بالای اطمینان برخوردار باشد.

نوار نقاله ها ظرفیت های مختلفی دارند. ظرفیت انتقال آنها از 500 تا 5000 m3/hr میتواند متفاوت باشد. مسیری که مواد را جابجا میکنند میتواند به کوتاهی 50 متر (بیشتر برای محیط داخل کارخانه) تا 500 متر باشد. همچنین با آنها میتوان انواع مختلف مواد، از مواد خام گرفته تا مواد معدنی را، به صورت فله ای یا اجسام واحد، در مسیرهای افقی یا شیب دار جابجا کرد.

 

 

 

 

تسمه صنعتی

: